Bakan Tekin’den ‘Mezuniyet Kıyafeti’ Tartışmalarına Açıklama Geldi

Bakan Tekin’den ‘Mezuniyet Kıyafeti’ Tartışmalarına Açıklama Geldi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 14.06.2024
A+
A-

Bakan Tekin‘den ‘Mezuniyet Kıyafeti’ Tartışmalarına Açıklama Geldi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli Gebze’deki bir okuldaki mezuniyet kıyafeti olayıyla ilgili açıklamalar yaparken, eğitim çalışanları için yapılan şiddetle ilgili düzenlemenin yasalaştığını belirtti. Olayın başlangıç noktasında kontenjanın salon büyüklüğüne göre belirlendiğini ve sonrasında ilçe milli eğitim müdürü tarafından sorunun çözüldüğünü vurgulayan Bakan Tekin, konuya ilişkin detayları paylaştı.

Tekin, açıklamasında “Olayın başlangıç noktasında salonun büyüklüğüne göre bir kontenjan belirleniyor. Listede sayıya göre bir kapasite var. Listede ismi olmayan öğrenciler gelmek isteyince öğretmen arkadaşlarımız listedeki isme göre öğrenci alabiliriz diyor. Olay böyle başlıyor. Ardından ilçe milli eğitim müdürümüz geliyor. Geldikten sonra sorunu çözüyor. Biz gerekli incelemeleri işlemleri yapacağız. Sağlık Bakanlığımızın yaptığı sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili düzenlemenin muadilini Milli Eğitim Bakanlığında eğitim çalışanları için tasarladık ve yasaya da koyduk” ifadelerine yer verdi.

 Bakan Tekin'den mezuniyette kıyafet tartışması açıklaması

“Öğrenciler Fazla Kişi İle Geldiği İçin Yaşanmış Bir Olay”

Tekin, “Olayın başından itibaren incelemek lazım. Bizim 76 bin okulumuz var, ben üzüntü duyuyorum ve tartışmalar bu yöne evrildiği için huzursuzum. Maalesef medyada bu tür olaylar speküle edilerek veriliyor. Olayın başlangıç noktası, okul müdürü bir kontenjan veriyor öğrencilere. Bir kapasite doğrultusunda misafir ediliyor öğrenciler ve misafirleri mezuniyet töreninde.

Öğrenciler fazla kişi ile geldiği için yaşanmış bir olay. İlçe milli eğitim müdürümüz hızlıca olay yerine geliyor ve problemi çözüp hızlıca öğrencilerin mezuniyet törenine katılmasını sağlıyor. Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olay. Gerekli işlemleri yapacağız.

Devamsızlıkla ilgili aldığımız karar/ önemsiyoruz. Özellikle 12’inci sınıf öğrencileri merdiven altı kurslarda sınava hazırlık kursları alsın istemiyoruz. ÖSYM ile çok sağlıklı bir süreç yönetiyoruz.

Çocuklarımızın dışarda değil okulda bu sınav sürecini tamamlamasını istiyoruz. Biz bu anlamda doğru bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Devamsızlıkla ilgili herhangi bir af getirmeyi düşünmüyoruz.” dedi.

Neler Olmuştu?

Gebze’deki Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde iddiaya göre ‘uygunsuz kıyafet’ krizi yaşandı. Bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymadıkları gerekçesiyle törene alınmadı. Bu durum, törene katılmak isteyen öğrenciler ve aileleri arasında gerginliğe neden oldu.

Olayın büyümesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan okula geldi ve müdahalesiyle tüm öğrencilerin törene katılması sağlandı. Ancak yaşanan kriz, mezuniyet töreninin gölgede kalmasına sebep oldu.

Konuyla ilgili Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, olayın detaylı bir şekilde incelenmesi için iki eğitim müfettişinin görevlendirildiği belirtildi. Müfettişlerin yapacağı incelemeler sonucunda gerekli adımların atılacağı ifade edildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.