Binyamin Netanyahu’yu tutuklanma endişesi bastı! Telefonu bir an olsun elinden düşürmüyor

İsrail medyası, Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu’nun Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılma ihtimali dolayısıyla çok gergin olduğunu öne sürdü. Netanyahu’nun ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere kendisine yönelik tutuklama emri çıkarılmasını engellemek amacıyla uluslararası liderler ve yetkililerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığına işaret edildi.

Binyamin Netanyahu’yu tutuklanma endişesi bastı! Telefonu bir an olsun elinden düşürmüyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.04.2024
A+
A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından kendisi hakkında bir tutuklama emri çıkarılması olasılığı konusunda “doğal olmayan bir şekilde gergin” olduğu bildirildi.

“DOĞAL OLMAYAN BİR ŞEKİLDE KORKTU”

İsrail‘in Maariv gazetesinde adı verilmeyen kaynaklara dayandırılan habere yer verildi. Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama emri çıkarılma ihtimali nedeniyle Netanyahu’nun “doğal olmayan bir şekilde korktuğunu ve gergin” olduğu kaydedildi.

TUTUKLAMAYI ENGELLEMEK İÇİN TELEFON GÖRÜŞMELERİ YAPIYOR

Netanyahu’nun son birkaç gün içinde başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere kendisine yönelik tutuklama emri çıkarılmasını engellemek amacıyla uluslararası liderler ve yetkililerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığına işaret edildi. İsrail Başbakanının, Başkan Biden’a olası tutuklama emrine karşı harekete geçmesi için dolaylı olarak baskı yapmaya çalıştığı ifade edildi.

NETANYAHU’DAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

Netanyahu 26 Nisan’da, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Benim liderliğimde İsrail, kendini savunma hakkının UCM’nin girişimiyle sarsılmasına izin vermeyecek. Orta Doğu’nun tek demokrasisi ve dünyanın tek Yahudi devletinin, liderleri ve askerlerinin yakalanması tehdidi kabul edilemez. Buna boyun eğmeyeceğiz.” ifadesini kullanmıştı.

BAKANLARI DA RİSK ALTINDA

İsrailli Kanal 13 televizyonu, Ulusal Güvenlik Konseyinin, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılması olasılığını değerlendirdiğini bildirmişti. Netanyahu’nun UCM’nin muhtemel kararını engellemek için Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’dan mevkidaşlarıyla görüşeceği aktarılmıştı. Bu bağlamda, İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve İsrail’in Washington Büyükelçisi Mike Herzog’un, ABD Kongresi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle temaslarda bulunacağı kaydedilmişti.

İsrailli yetkililerin, uluslararası tutuklama kararlarının, alt seviyedeki askerler hakkında değil “politika yapanlar hakkında” çıkmasını beklediği belirtilmişti. UCM’nin uluslararası tutuklama kararı çıkarması durumunda, İsrail’in aralarında “UCM’nin kararına karşı uluslararası düzeyde siyasi kampanya başlatılması” dahil olmak üzere bir dizi “acil önlem alınmasını” onayladığı aktarılmıştı. İsrail’de yayın yapan Kanal 12’nin 19 Nisan’daki haberinde de UCM’nin Gazze Şeridi’nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Netanyahu ve İsrailli üst düzey yetkililer hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma üzerinde çalıştığı duyurulmuştu.

Binyamin Netanyahu'yu tutuklanma endişesi bastı! Telefonu bir an olsun elinden düşürmüyor

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.