Kendini sev, Başkaları için savaş, Nerede olursan ol, ait ol!

Kendini sev, Başkaları için savaş, Nerede olursan ol, ait ol!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

GEV, sosyal sorumluluk ruhuyla ve 47 yıllık engelli hayat tecrübesiyle bütün dünya engellileri ve ileri yaşlı insanlar yararına kurulmuş bir düşünce ve proje kuruluşu olup 100 farklı ülkede üye ağına sahip, global bir vakıftır.

Vakfımız, Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Birleşmiş Milletler Yaşlı İlkeleri ile 5378 Sayılı Engelliler Hakkın Kanun kapsamında, buralarda belirlenen hususları asgari unsurlar olarak kabul ederek çok daha ileri bir ufka sahip olarak, ilgili, yetkili, görevli kurum ve kuruluşlarla sürdürülebilir kurumsal iş birliği modeli tesis etmek suretiyle dünya nüfusunun %15’ini oluşturan 1,5 milyar engelli ve ileri yaşlılar için ürün, sistem ve hizmet sunmaktadır.

Birden Çok Kimlikte Gezinme; Bir Müslüman olarak İslam’ı ve aileyi merkeze alan kültürüme değer veriyorum.

13 yaşımda genç, engelli biri olduğumda, yolumu çizmeye başlamak için ailemin ve kültürün bu gücüne güvendim.

Okullarda engelli hakları hareketi hakkında hiçbir şey öğretilmemesine ve başlangıçta engelli rol modellerim olmamasına rağmen, sonunda kendi insanımı buldum.

Aslında, bir Müslüman Engelli Kuruluşu başkanı olarak ilk elden deneyimim, bir kişinin kimliğinin tüm yönlerini hesaba katmanın, herkesin ihtiyaç duyduğu desteğe erişebilmesi için kapsayıcı politikalar ve hizmetler konusunda bilgilendirilmesi açısından çok önemli olduğuna olan inancımı da güçlendirdi.

Örneğin, özünden uzaklaştırılmaya çalışılan bir toplumda ruh sağlığını ele almak zor olabilir.Birçoğu zihinsel sağlık koşullarının bir engel olduğunu anlamıyor. Akıl sağlığı hizmeti aramayı çevreleyen dil engelleri ve kültürel damgalama, daha fazla izolasyona yol açabilir.

Yoksulluk bu engellerin aşılmasını daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle engelli kişilere yönelik hizmetlerin, kişinin kimliğinin ve koşullarının tüm yönlerinin kesişimine duyarlı olması gerekir. Ayrıca,engelli gündeminin İnsanlık gündemi, Dostluk gündemi, Kardeşlik gündemi olduğunu da kabul etmeliyiz.Engellilik tek başına mevcut değildir ve kapsayıcı politikalar, engelliliğin yanı sıra ırk, gelir,cinsiyet de dâhil olmak üzere kişinin kimliğinin tüm boyutlarını ele alır.

Engelliler “biz olmadan bize dair hiçbir şey olmaz” diyor; farklı engel türlerine sahip ve farklı kültürlerden gelen insanlar da aynı şeyi hak ediyor.

Tüm kimliklerden grupları, engelli insanları yönetim kurullarına davet etmeye, kurum ve kuruluşları da her türden engelliyi farklı ırklardan insanları işe almaya teşvik ediyorum.47 yıl önceki kazamdan bu yana kendimi iki farklı yere aitmiş gibi hissettim ama gerçek şu ki,neredeysem her yere aitim.

Müslüman kökenlilerin ve tüm insanların, hangi topluluğa ait olurlarsa olsunlar, kendilerine özgü değerleri anlamaları önemlidir.

Kendini sev. Başkaları için savaş. Nerede olursan ol, ait ol!

Necdet ÖZTÜRK,

Kurucu Başkan

GEV Global Engelliler Vakfı

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.