Türkiye’de de satışı yapılan Perrier maden suyunda dışkı tespiti: 2 milyon şişe imha edildi

İsviçre firması Nestle, işlettiği kuyulardan birinde dışkı bakterisi bulunması nedeniyle Perrier markalı iki milyon şişe maden suyunu imha etti. Markaya ait maden suyu Türkiye’de de pek çok zincir markette satılıyor.

Türkiye’de de satışı yapılan Perrier maden suyunda dışkı tespiti: 2 milyon şişe imha edildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.04.2024
A+
A-

Fransa’nın güneyindeki Gard’da bulunan bir kuyuda dışkı kaynaklı bakterilerin tespit edilmesi sonucu, Nestle grubuna bağlı Perrier markasına ait iki milyon şişe su imha edilme kararı alındı. Bu durumun, Mart ayında Fransa’nın güneydoğusunu etkileyen Monica fırtınasının ardından yaşanan şiddetli yağışlarla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Nestle ise kuyunun yetkililerin kontrolü altında uygun bir zamanda yeniden faaliyete geçeceğini belirtti.

“DIŞKI VE İNSANDA BULUNAN BAKTERİ TESPİT EDİLDİ”

Dünyanın dört bir yanında sıklıkla tüketilen ve sağlık açısında faydalı olan maden suyu hakkında son dönemlerde farklı markalara ait ürünler hakkında pek çok haber duyuldu. İsviçre’de Beypazarı maden suyunda “yüksek miktarda bor bulunduğu” açıklanmış ve tüketilmemesi tavsiye edilmişti. Son olarak ise Fransa, Nestle grubuna bağlı Perrier maden suyunda dışkı ve insanda bulunan bakteri tespit edildiğini duyurdu.

Türkiye'de de satışı yapılan Perrier maden suyunda dışkı tespiti: 2 milyon şişe imha edildi

ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA NEDENİYLE OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Bu kapsamda Fransız yetkililer önlem olarak kuyularından birini kullanmayı durdurmasını talep etti. Ürünlerde dışkı örneklerine rastlanılmasının Mart ayı ortasında Fransa’nın güneydoğusunu vuran Monica fırtınasıyla bağlantılı çok şiddetli yağışların ardından gerçekleştiği düşünülüyor.

Türkiye'de de satışı yapılan Perrier maden suyunda dışkı tespiti: 2 milyon şişe imha edildi

MADEN SUYU KUYUSU 100 YILDIR HİZMET VERİYOR

Nimes yakınlarındaki Vereze’de bulunan kuyu, 1903 yılında kurulduğundan bu yana Perrier markası için maden suyu üretiyor. Kuyuda daha önce herhangi bir soruna rastlanıp rastlanmadığı da merak konusu oldu. Öte yandan Perrier marka maden suyu Türkiye’deki pek çok zincir markette de satılıyor.

KALİTEYİ KORUMAK İÇİN YASAKLANMIŞ UYGULAMAR KULLANDILAR

Nestle’ye göre işletmenin ‘yetkililerin kontrolü altında uygun bir zamanda yeniden faaliyete geçeceği’ beklense de maden suyu üreticisi, kaliteyi korumak için bazı markalarında yasaklanmış uygulamalar kullandığını kabul etmesinin ardından Ocak ayının sonundan bu yana zaten baskı altındaydı.

MADEN SUYUNUN İÇİNDE NELER VAR?Sodyum: Asit-baz dengesi, uyarı iletimiKalsiyum: Kan pıhtılaşması, kemik ve diş sağlığının güçlenmesi, sinir uyarılarının iletimiFlorür: Kemik ve diş sağlığı gelişimiMagnezyum: Kas ve sinir sağlığı, kalp sağlığı ve enerji üretimiPotasyum: Vücuttaki su dengesi, hücre metabolizmasıBikarbonat: Sindirim sistemiİyodür: Tiroid bezi fonksiyonlarının düzenli çalışmasıKlörür: Vücuttaki sıvıların dengesini korumak için klorür gereklidirDemir: İnsan vücudu için gerekli olan pek çok mineralden biri olan demir, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin (HGB) üretimi için kullanılır.Türkiye'de de satışı yapılan Perrier maden suyunda dışkı tespiti: 2 milyon şişe imha edildi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.